Procedura wydawnicza

Procedura wydawnicza i zasady recenzowania publikacji W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (MGB)

Procedura wydawnicza składa się z kilku etapów.

1. Pierwszym etapem współpracy jest zgłoszenie monografii naukowej lub podręcznika akademickiego do wydania. Autor, autorzy lub redaktor naukowy składają wniosek wraz z uzasadnieniem do Wydawnictwa MGB osobiście lub drogą elektroniczną nauki biologiczne (adres e-mail: dobosz@muzeum.bytom.pl) nauki humanistyczne (j.lusek@muzeum.bytom.pl) lub sekretariat@muzeum.bytom.pl

  1. Publikacje naukowe zgłoszone do Wydawnictwa MGB podlegają dwustopniowej procedurze recenzji. Każdy nadesłany tekst podlega wstępnej ocenie merytorycznej i technicznej dokonywanej przez Redakcje właściwą dla charakteru publikacji. Etap ten jest kwalifikacją monografii, artykułu do etapu merytorycznej oceny zewnętrznej lub zostaje odrzucony.

    3. Po uzyskaniu akceptacji właściwej Redakcji wyznaczany jest recenzent i tekst jest przekazywany do recenzji.

Tytuł wprowadzany jest do planu wydawniczego i następują kolejne etapy procedury wydawniczej:
– podpisanie umowy wydawniczej,
– skierowanie utworu do recenzji naukowej,
– rezerwacja numeru ISBN, będącego w puli Wydawnictwa, dla wnioskującego autora.

4. Wszystkie publikacje naukowe poddawane są procedurze recenzji naukowej. Szczegółowe zasady recenzowania publikacji naukowych znajdują się na stronach poszczególnych serii wydawniczych. Procedura recenzowania tekstów naukowych jest zgodna z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, opisanymi w broszurze „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce” z 2011 roku.

  • Wyboru recenzenta dokonuje Wydawnictwo lub reprezentujące je Redakcje poszczególnych serii wydawniczych.
  • Monografia lub publikacja naukowa może być recenzowany przez jednego lub kilku niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji.
  • Wybór recenzentów odbywa się na kilka sposobów: przeszukanie baz bibliograficznych, przeszukanie baz bibliometrycznych lub wykorzystanie Systemu Wspomagania Wyboru Recenzentów (https://recenzenci.opi.org.pl/sssr-web/site/home).
  • Utwory recenzowane są anonimowo model dwustronnie ślepej recenzji – autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. double-blind review proces) – lub model jednostronnie ślepej recenzji (tzw. single-blind review) autorzy nie znają tożsamości recenzenta.
  • Recenzji dokonuje pracownik naukowy posiadający niezbędną wiedzę, doświadczenie i wykształcenie do oceny danego tekstu, reprezentujący odpowiednią dyscyplinę naukową.
  • Recenzent sporządza recenzję na podstawie umowy zawartej z wydawnictwem.
  • Recenzja ma formę pisemną i powinna być wykonana na formularzu recenzji obowiązującym w poszczególnych seriach wydawniczych.
  • Recenzja zawiera ocenę zasadności opublikowania utworu, określa trafność podjętej problematyki oraz jej oryginalność, wskazuje zauważone przez recenzenta błędy i nieprawidłowości merytoryczne w treści utworu oraz zawiera propozycje zmian w utworze.
  • Recenzja zawiera opinię o wydaniu utworu bez poprawek bądź z wymaganymi poprawkami, a autor zobowiązany jest do ich wprowadzenia lub o odrzuceniu pracy autora. Recenzent może wnioskować o ponownie przesłanie pracy po naniesieniu poprawek przez autora.
  • Na podstawie recenzji właściwa co do dziedziny nauki Rada Redakcyjna lub Wydawnictwo podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu utworu do druku. Kryteria zakwalifikowania lub odrzucenia publikacji są dostępne w formularzu recenzji. Decyzja Rady Redakcyjnej jest ostateczna.

Wydawnictwo lub w jego imieniu właściwe Rady Redakcyjne informuje Autora (Autorów) o wynikach recenzji i dalszych procedurach wydawniczych. Wydawnictwo publikuje teksty, które uzyskały pozytywną/e recenzję/e. Informacja o nazwiskach recenzentów jest, w zależności od typu wydawnictwa, uwidoczniona w każdej opublikowanej monografii naukowej, na stronach redakcyjnych lub stronach finalnych publikacji.

Pozytywna recenzja wydawnicza jest warunkiem przyjęcia publikacji naukowej do wydania i rozpoczęcia prac redakcyjnych, w skład których wchodzą:

– opracowanie redakcyjne,
– profesjonalny skład i łamanie,
– korekta językowa
– korekta techniczna,
– projekt okładki,
– druk.

Autor lub wskazany przez niego podmiot pokrywa całkowite koszty związane z tłumaczeniem całości tekstu lub koniecznej weryfikacji tekstu przez native speaker’a.

W zależności od typu wydawnictwa recenzje wydawnicze są bezpłatne (nauki biologiczne) lub jak w wydawnictwach humanistycznych Wydawnictwo dokonuje płatności za recenzje. W przypadku gdy skład i łamanie tekstu, korekta językowa i techniczną, projektowanie okładki odbywa się poza Muzeum Górnośląskim usługi te są opłacana na podstawie każdorazowo sporządzanych osobnych umów. Wydawnictwo ponosi również koszty druku monografii. Wydawnictwo nie płaci honorarium autorskiego.

Przekazane przez autorów teksty są publikowane na podstawie umów wydawniczych, regulujących zakres obowiązków wydawnictwa i autorów oraz wszelkie sprawy prawne lub na podstawie zawartych, w dedykowanych dla poszczególnych serii wydawniczych wskazówek dla autorów, informacji przedstawionych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.